Saznajte kako da napravite Google biznis profil, deo po deo, uključujući kako da zatražite pristup postojećem biznis profilu ako je to vaše preduzeće.
Google biznis profil (Google My Business) je način da promovišete svoj biznis preko Google mapa i stranica za pretragu. Omogućava klijentima da pronađu vašu firmu i ostavljaju recenzije tako pomažu vašem biznisu da se bolje rangira u lokalnim pretragama.
Svako može da podesi Google biznis profil i verifikuje biznis kao svoj, i to je potpuno besplatno. Kada završite ovaj vodič, znaćete kako da napravite Google biznis profil za svoju firmu, preduzeće, kompaniju.
Koraci za pravljenje Google biznis profila
Ovde imate korake za uspešno kreiranje i verifikaciju Google Business(biznis) profila. Evo kratkog pregleda:
1. Kreirajte Google nalog
2. Idite na stranicu Google biznis profila
3. Potražite naziv svog preduzeća
4. Izaberite svoj tip poslovanja
5. Navedite svoj posao
6. Izaberite kategoriju
7. Prihvatite Uslove korišćenja usluge i Google politiku privatnosti
8. Verifikujte svoje poslovanje
9. Navedite svoj posao
10. Dodajte poruke (opcionalno)
11. Opišite čime se bavite
12. Dodajte slike
Pogledajmo ove korake detaljnije.
1. Kreirajte Google nalog.
Možda već imate Google nalog, ali ako ga nemate, moraćete da ga kreirate kao prvi korak. Ako kreirate novi nalog, koristite domen poslovne e-pošte ako ga imate, iako to nije uslov.
2. Idite na stranicu Google biznis profila.
Idite na stranicu Google profila preduzeća i kliknite na dugme Manage now.
3. Potražite naziv svog preduzeća.
Proverite da li je naziv vašeg preduzeća već naveden tako što ćete uneti naziv vašeg preduzeća. Moguće je da je neko drugi naveo vaše preduzeće. Ako je to slučaj, možete zatražiti vlasništvo nad Google Biznis profilom tako što ćete kliknuti na Request access i pratiti korake za slanje obrasca.
Ako vaše preduzeće već nije na listi, možete ga sada navesti tako što ćete kliknuti na Add your business to Google.
4. Izaberite svoj tip poslovanja.
Identifikujte vrstu posla kojim upravljate. Možete da izaberete jednu ili više od sledećih opcija:
- Maloprodaja na mreži: Preduzeće gde kupci mogu da kupuju proizvode preko veb sajta
- Lokalna prodavnica: Preduzeće gde kupci mogu lično da posete preduzeće
- Uslužni biznis: Preduzeće koje posećuje klijente
5. Navedite svoj posao.
U ovom sledećem nizu koraka navodite sve detalje vašeg preduzeća, uključujući ime, adresu i kategoriju. Tačni detalji od kojih se traži da unesete mogu da se promene u zavisnosti od tipa preduzeća koji ste identifikovali u 4. koraku. Za onlajn poslovanje, ovo bi uključivalo veb lokaciju vašeg preduzeća, kategoriju (koju možete kasnije da promenite kako vaše preduzeće raste), adresu preduzeća i broj telefona.
6. Izaberite kategoriju.
Navedite svoje preduzeće u kategoriji da biste ga lakše pronašli. Ovo možete kasnije da promenite kako vaše preduzeće raste i razvija se, ali za početak, obavezno izaberite kategoriju koja opisuje prirodu vašeg poslovanja sa padajuće liste. Kliknite Next.
7. Prihvatite Uslove korišćenja usluge i Google politiku privatnosti.
Da bi vaše preduzeće bilo na listi širom Google-a, moraćete da prihvatite Google-ove uslove i odredbe. Takođe ćete imati opciju da se odlučite za primanje vesti i saveta o optimizaciji profila preduzeća.
8. Verifikujte svoje poslovanje.
Google će morati da potvrdi da upravljate preduzećem. Imaćete nekoliko opcija kako da verifikujete, uključujući i slanje koda na vaš telefon putem teksta ili govornog poziva. Ako niste spremni za verifikaciju, možete da izaberete Verify Later. Kada izaberete metod verifikacije, kliknite na Next.
9. Dodajte radno vreme, ako je relevantno.
Ako je vaše preduzeće otvoreno samo u određeno vreme, možete ih identifikovati ovde. Promenite koje dane u nedelji je vaše preduzeće otvoreno i unesite vreme otvaranja i zatvaranja za svaki dan, a zatim kliknite Next. Ako vaše preduzeće nema podešeno radno vreme, umesto toga možete da izaberete Skip.
10. Dodajte poruke (opciono).
Kao poslovni menadžer, imate mogućnost da dozvolite svojim klijentima da besplatno pošalju poruke vašem preduzeću na Google-u. Uključite ili isključite ovu opciju, a zatim kliknite na dugme Next.
11. Opišite svoj posao.
Neka vaši klijenti saznaju više o vašem poslovanju. Možda biste želeli da pomenete šta nudite, istoriju vašeg poslovanja i šta ga izdvaja od konkurencije. Ovaj opis ne bi trebalo da bude duži od 750 karaktera.
12. Dodajte fotografije svog preduzeća.
Pokažite svoje proizvode ili usluge potencijalnim kupcima dodavanjem slika. One mogu da se pojave u Google pretrazi i Mapama, pa se uverite da su to fotografije na koje posedujete prava i da ih je lako javno prikazati.
Šta učiniti ako je vaše preduzeće-biznis već postoji na Google-u
Ako ustanovite da već postoji Google My Bussines profil , Google ima proces da zahteva vlasništvo nad profilom preduzeća. Prateći gore navedene korake, u trećem koraku, kliknite na Claim this business pa onda na Continue. Da biste zatražili vlasništvo kliknite na Request Access i Submit. Google šalje imejl trenutnom vlasniku profila koji može da vam ga prijavi. Ako se ne javite za tri dana, možda ćete moći da zatražite profil prateći korake u e-poruci sa zahtevom koju dobijete tokom procesa.